Oto propozycja menu przyjaznego dla osób z dną moczanową – na drugi dzień Świąt Wielkanocnych.
Święta to czas radości, spotkań rodzinnych i oczywiście pysznych potraw. Moje doświadczenie nijak się ma do obecnej rzeczywistości. Sądzę też, że dla osób z dną moczanową, tradycyjne świąteczne dania stanowią wyzwanie.
Na szczęście, istnieje wiele smacznych i zdrowych alternatyw, które pozwolą cieszyć się świątecznym stołem bez obaw o zdrowie. Chociaż ja poszłam drogą mieszaną; dla bliskich przygotowałam tradycyjne wielkanocne dania a dla siebie zmodyfikowałam o niezbędne potrawy.
Zupa: Krem z białych szparagów
Delikatny krem z białych szparagów to doskonały początek świątecznego posiłku. Szparagi są niskopurynowe i bogate w witaminy. Zupa przygotowana na wywarze warzywnym z dodatkiem mleka roślinnego (np. migdałowego) i przyprawiona świeżymi ziołami zachwyci każdego. Podawałam opis zupy wcześniej- obecnie odrobinę odlałam i przygotowałam jak wyżej. Dla bliskich zabieliłam śmietaną z dwoma żółtkami.
Danie główne: Zapiekane marchewki i seler z tymiankiem i syropem klonowym
Marchew i seler to warzywa niskopurynowe, idealne dla osób z dną moczanową. Pokrojony w słupki seler i młoda marchewka – skropione syropem klonowym i posypane świeżym tymiankiem, pieczone do miękkości – to prawdziwa uczta dla podniebienia.
Dodatek: Kasza gryczana
Kasza gryczana jest źródłem błonnika i minerałów, a przy tym niskopurynowa. Podana jako dodatek do pieczonych warzyw, doskonale uzupełni moje danie główne.
Napój: Woda z cytryną, miętą i plastrami pomarańczy
Odpowiednie nawodnienie jest kluczowe w diecie przy dnie moczanowej. Woda z dodatkiem cytryny, świeżej mięty i plastrów pomarańczy nie tylko orzeźwia, ale także wspomaga pracę nerek.
Deser: Smoothie z mleka migdałowego i banana
Słodkie zakończenie posiłku w zdrowym wydaniu. Smoothie z mleka migdałowego i dojrzałego banana to lekki i smaczny deser, który zadowoli każdego łasucha.
Wskazówki dla osób z dną moczanową
- Unikam potraw bogatych w puryny, takich jak czerwone mięso, podroby, niektóre ryby (np. sardynki, śledzie), grzyby, rośliny strączkowe oraz alkohol.
- Wybieram produkty niskopurynowe: warzywa (z wyjątkiem szpinaku, szczawiu i rabarbaru), owoce, produkty pełnoziarniste, chude mleko i jego przetwory.
- Stosuję metody takie, jak gotowanie na parze, duszenie (bez obsmażania), czy pieczenie bez dodatku tłuszczu.
- Piję co najmniej 8-10 szklanek płynów dziennie, aby wspomóc wydalanie kwasu moczowego.
Święta mogą być smaczne i zdrowe, nawet przy konieczności przestrzegania diety niskopurynowej. Z odpowiednim planowaniem i kreatywnością w kuchni, każdy posiłek może być prawdziwą ucztą.
Jeśli cię zaciekawiłam, zaglądaj tu proszę regularnie; na bieżąco postaram się pisać o moich kolejnych eksperymentach kulinarnych. Chatka Patki w 2025 zdecydowanie zmieniła swoje oblicze.
Ps. Jeśli masz własne sprawdzone przepisy na świąteczne dania przyjazne dla osób z dną moczanową, podziel się nimi w komentarzach!